Две четириметрови скулптури красят крайбрежната улица на Созопол.
Мъжката и женската фигури са дело на Павел Койчев и бяха представени днес, в първия ден на Празниците на изкуствата „Аполония“.
Певицата Хилда Казасян ще представи програмата „Да обичаш Гершуин“ в Габрово на 5 декември в зала „Възраждане“. Това съобщават организаторите на събитието.
Проектът „Да обичаш Гершуин“ съдържа едни от най-красивите мелодии на Джордж Гершуин, създадени в началото на миналия век и вдъхновени от джаза, свободата и красотата на танцовата музика по онова време.
Хилда Казасян, Теодосий Спасов, Васил Петров заедно с музикантите Христо Йоцов, Живко Петров, Михаил Йосифов и Димитър Карамфилов ще изпълнят програма, аранжирана специално от Христо Йоцов за Плевенска филхармония с диригент Борислав Йоцов.
Концертът е продължение на двата изключително успешни филмови проекта – „Да послушаме кино“ и „Световно кино в музиката“, посочват от екипа на певицата.
Живко Седларски, известен като Рицаря на стоманените дами, ще превърне НДК в модно пространство, но вместо модели ще дефилират изящни стоманени скулптури.
На 19 септември се открива неговата изложба Haute couture – haute soudure, съобщават от НДК.
Освен своеобразен „моден“ старт на есенния културен календар на НДК, събитието символично предшества възобновяването на традиционния „Салон на изкуствата“.
Изложбата е наречена Haute couture - Haute soudure (Висша мода – висша заварка) - име само по себе си провокиращо с куража на артиста да покани изяществото на „железен танц“, разказват от НДК.
Ефирни, смели, оригинални и от метал – това са творенията на Живко Седларски. Скици, рисунки, пластики и скулптури ще оживя
Симфоничният оркестър на БНР ще отбележи с концерт 90-годишнината на акад. Васил Казанджиев. Доайенът на българските композитори и диригенти е дълбоко свързан с радиооркестъра, който ръководи в продължение на четиринайсет години, разказват от БНР.
Началото на новия концертен сезон Радиосимфониците посветиха на акад. Казанджиев, един от съвременните европейски класици, чиито произведения изпълняват и записват. Събитието е 18 октомври в зала „България“.
Ще звучи „Празнична музика – псалми и ритуали“ от акад. Васил Казанджиев. Написана през 1972 г., първоначално за създадения от него ансамбъл „Софийски солисти“, творбата е символ на майсторското владеене на музикалната материя. Концертът е под палката на белгийския диригент Мишел Тилкин.
Щ
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба.
Експозицията ще бъде официално открита на 28 ноември в Изложбени зали "Рафаел Михайлов" във Велико Търново, съобщиха от културната институция домакин.
Изложбата е озаглавена „Образи на преживяното“. В нея са включени живописни платна, рисунки, дигитална графика и плакати. Работите са обвързани тематично или индиректно със старопрестолния град Велико Търново, където авторката „преживява“ своето осъзнаване и изграждане като художник. Тесните калдъръмени улички, колоритните къщи и прекрасните панорами от върховете на града са „образите“ - източник на вдъхновение за нея.
В крак с пулсиращия културен живот на града са и представените плакати, които отразяват важни за а
Апликации от Летнишкото съкровище са включени в изложбата в музея "Джон Пол Гети" в Лос Анджелис, САЩ, посветена на Древна Тракия.
Както информирахме, четиринадесет музея от България с общо над 150 предмета ще участват в изложбата "Древна Тракия и античният свят.
Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Джон Пол Гети". Българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г.
Летнишкото съкровище се състои от апликации към конска амуниция, поставяни върху ремъците на оглавника, поводите, нагръдния ремък, седлото и гривата на коня, както и желязна юзда. Освен тях в съкровището има и по-дребни предмети - сребърни с позлата осемлистни розети, жълъди, голям брой сребърни тръбички, мъниста, и др., съобщи главен уредник Радослав Гущераклиев в отдел „Археология“ в
„Бях си наумил да я направя преди близо четири-пет години, даже направих и малкия проект и не съм мислил къде ще бъдат. Само да са някъде на морето. Просто ги виждах морски скулптури“, разказва Павел Койчев.
Преди две години Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, вижда скулпторите на снимка и предлага на автора да ги покаже на фестивала.
На 14 септември ще се състои 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и обществено-значими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин на събитието в навечерието на празника на столицата.
За призовите места тази година се състезават 14 нови песни. И този път селекционна комисия, съставена от утвърдени автори на музика, текст и аранжимент и представители на радиостанции, изпита „затруднение“ при избора на песните, коментират от екипа на фестивала.
Песента на публиката се избира от зрителите, слушателите и публиката. Тя може да бъде подкрепена със SMS на единен дарителски номер 17 777 с текст DMS BUDNI + съответния номер на песен (напр. DMS BUDNI 1, DMS BUDNI 2, DMS BUDNI 3 и т.н. до 14). Средствата от приходите от гласуването със SMS са в полза на благотвори
Кои са гъделчетата и кои са прахундерите? Какво става с нас, когато попаднем в света на едните, или в света на другите? Тези отговори дава новата българска куклена пиеса „Кой ме гъделичка“, която ще бъде поставена за първи път на сцената на Държавния куклен театър „Георги Митев“ в Ямбол. Премиерата на спектакъла е на 7 ноември.
Пиесата на Румен Николов е под режисурата на Ева Кьосовска. В спектакъла се сблъскват два фантастични свята – този на гъделчетата, които ни карат да бъдем усмихнати, и света на прахундерите, които ни карат да бъдем мрънкащи, повдигна леко завесата Ева Кьосовска.
„Основното послание, което искаме да кажем на децата, разбира се и на техните родители, е че просто от нас зависи в какъв свят ще живеем. Дали хората около нас ще бъдат усмихнати, или хората около нас ще бъдат мрънкащи“, посочи още тя.
Сц
Мултидисциплинарните артисти Елена Калудова и Марк Поспих ще представят своя съвместна инсталация на име "Граници" на 4 октомври в Културен център "Морско казино" в Бургас, съобщават от културната институция в морския град.
От септември насам двамата работят по мултимедийната инсталация в отдалеченото странджанско село Граничар, разположено близо до българо-турската граница. Затова и творбата им изследва темите за разделението, идентичността и пространствата на прехода. Тя поставя акцент върху физическите и символични бариери между хората, културите и географските места, като използва мултимедийни елементи – видео, звук, скулптурни обекти и картини.
Артистите разглеждат как границите – политически, социални или лични – оформят идентичността и взаимодействията ни с околната среда, като канят зрителите да преосмислят тези концепции в контекста на с
На 15 септември ще се състои шестото издание на Uke Fest, съобщават организаторите.
Фестивалът, посветен на укулелето, е под мотото „Още музика, приятелства и добре прекарано време заедно!“.
Програмата включва събитие „Укулеле за деца“, водено от Ани Лилова, което ще запознае най-малките и техните родители с инструмента. То ще се състои на детската музикална площадка в градинката пред Народния театър.
Ще има уъркшоп за начинаещи и за напреднали, подходящ за подрастващи и за възрастни. Той ще бъде воден от Васко Георгиев (Ukulele Cheats) и ще завърши с укулеле караоке и флашмоб.
На свободна сцена всеки желаещ може да изпълни на укулеле своя любима песен или нещо авторско. Фестивалът ще завърши с вечерен концерт, включващ млади изпълнители и групи – Е
Творба на Банкси беше възстановена след извършена вандалска проява, съобщи ДПА. Графитът, изобразяващ слон, е част от лондонската "колекция" животни на художника.
Графитът, който беше нарисуван на стена в Челси, изобразява два слона, подаващи главите си през прозорец. Графитът се появи през миналия месец, а по-късно беше вандализиран - единият слон беше зачеркнат с големи бели линии.
Слоновете са втората творба на Банкси в тази част на града.
Щастливи сме да разберем, че Бански се завръща в Кензингтън и Челси, обявиха представители на местната власт. Беше разочароващо да видим боя по слоновете и затова възстановихме бързо оригиналния им вид.
Надяваме се жителите и посетителите на квартала да се радват на графитите на Бански още много години, се казва още в съобщението.
Той е от творците, които обичайно не харесват работите си. Тази обаче прави изключение.
„Като ги видях вчера, ми харесаха как стоят, както си го представях - отзад са мачтите, вижда се морето, тази морска атмосфера. Хареса ми. Много е нескромно. Аз никога не казвам такова нещо, ама не знам - от морското настроение ли е, но си позволих да го кажа“, казва Койчев.
Участвал е в първото издание на „Аполония“ през 1984 година и отбелязва, че усеща разлика със сегашното издание.
„Първо - тогава градът беше с много по-малко туристи, по-малко сергии, беше съсредоточен в изкуството. Огромно вълнение беше първата „Аполония“, спомня си авторът. По думите му се случва рядко такова културно събитие да удържи толкова време дори и по света. Според него в последните години за изкуство не се говори много, но „Аполония“ удържа вече толкова години. „Трябва да се цени това, което се прави“, отбеляза той.